Campionate naționale masculine

Nr. ediţie

Data

Loc

Câştigător

Meci de baraj, observaţii etc.

1.

1926.xii.29 – 1927.i.03 Sibiu Alexandru Tyroler

2.

1927.viii.22-ix.01 Bucureşti Alexandru Tyroler

3.

1929.iv.02-09 Iaşi Alexandru Tyroler

4.

1930.iv.23-v.01 Cernăuţi Ioan Balogh

5.

1931.iv.11-21 Bucureşti Ştefan Erdely

6.

1933.xii.30 – 1934.i.14 Bucureşti Ştefan Erdely Invitat Rudolf Spielmann

7.

1935.v.21-vi.04 Bucureşti Heinrich Silberman

8.

1936.v.23-vi.08 Bucureşti Ivan Halic Invitat Bora Kostic

9.

1943.xi.30-xii.19 Bucureşti Petre Seimeanu

10.

1946.vii.22-viii.16 Bucureşti Octav Troianescu

11.

1947.viii.05-24 Braşov Traian Ichim Invitat Dr. Ioan Balogh

12.

1948.x.07-30 Bucureşti Popa Toma

13.

1949.ix.26-x.18 Bucureşti Ştefan Erdely Erdely – Szabo: 3-0

14.

1950.x.10-xi.05 Bucureşti Ion Bălănel

15.

1951.xi.05-xii.01 Bucureşti Gică Alexandrescu, Tudor Flondor E.a. Alexandrescu – Flondor: 2-2

16.

1952.x.20-xi.16 Bucureşti Victor Ciocâltea Ciocâltea – Troianescu: 2½-½

17.

1953.xi.23-xii.23 Bucureşti Ion Bălănel 1.Bălănel, 2.Voiculescu, 3.Troianescu

18.

1954.xi.21-xii.20 Bucureşti Octav Troianescu

19.

1955.xi.11-xii.10 Bucureşti Ion Bălănel Bălănel – Ciocâltea: 3-1

20.

1956.xi.26-xii.23 Bucureşti Octav Troianescu

21.

1957.xii.04 – 1958.i.08 Bucureşti Octav Troianescu Troianescu – Gunsberger: 2-0

22.

1958.xi.01-24 Bucureşti Ion Bălănel

23.

1959.xi.12-xii.06 Bucureşti Victor Ciocâltea Ciocâltea – Mititelu: 3-1

24.

1960.xi.26-xii.18 Bucureşti Florin Gheorghiu

25.

1961 Bucureşti Victor Ciocâltea

26.

1962.xii Bucureşti Florin Gheorghiu Gheorghiu – Gunsberger: 3½-½

27.

1963.xii.01-22 Bucureşti Ghiţescu Theodor

28.

1964.xii.05-25 Bucureşti Florin Gheorghiu

29.

1965.xi.24-xii.16 Bucureşti Florin Gheorghiu

30.

1966.viii.28-ix.18 Bucureşti Florin Gheorghiu

31.

1967.xi.04-24 Bucureşti Florin Gheorghiu

32.

1968.xi.23-xii.14 Bucureşti Octav Troianescu

33.

1969.xi.12-xii.03 Bucureşti Victor Ciocâltea Ciocâltea – Szabo: 2½-1½

34.

1970.x.20-xi.10 Bucureşti Victor Ciocâltea Ciocâltea – Gheorghiu: 5-5

35.

1971.xi.22-xii.15 Bucureşti Victor Ciocâltea

36.

1972.xi.17-xii.08 Bucureşti Carol Partoş

37.

1973.xi.15-xii.08 Bucureşti Florin Gheorghiu Gheorghiu – Ciocâltea

38.

1974.xi.15-xii.05 Bucureşti Aurel Urzică

39.

1975.xi.25-xii.18 Sinaia Victor Ciocâltea

40.

1976.xi.17-xii.08 Timişoara Mihai Ghindă

41.

1977.xii.05-24 Sibiu Florin Gheorghiu

42.

1978.xi.23-xii.10 Băile Herculane Mihai Ghindă Ghindă – Vaisman: 3-1

43.

1979 Bucureşti Victor Ciocâltea Ciocâltea – Stoica: 2-2

44.

1981.i.06-24 Bucureşti Mihai Şubă Şubă – Ghindă: 2½-1½

45.

1981.xi Bucureşti Mihai Şubă

46.

1982.xii.10-27 Bucureşti Ovidiu Foişor

47.

1983.xii.06-22 Bucureşti Mihai Ghindă

48.

1985.i.06-22 Bucureşti Sergiu Grünberg

49.

1985.xii.11-24 Timişoara Mihai Şubă

50.

1986.xii.11-23 Sinaia Adrian Negulescu

51.

1987.xii.04-20 Predeal Florin Gheorghiu

52.

1988.ix.05-23 Predeal Mihail Marin

53.

1989.xii.10-25 Tuşnad Mihai Ghindă

54.

1990.ix Neptun Ion Biriescu

55.

1991.ix.17-29 Neptun Dragoş Dumitrache

56.

1992.xii.06-19 Bucureşti Andrei Istrăţescu

57.

1993.ix.04-14 Eforie Nord Dieter-Liviu Nisipeanu

58.

1994.xi.08-21 Bucureşti Mihail Marin

59.

1995.v.18-28 Călimăneşti Romeo Milu

60.

1996.xii.04-19 Băile Herculane Dieter-Liviu Nisipeanu

61.

1997.ix.11-21 Eforie Nord Bela Badea  

62.

1998.xii Bucureşti Bela Badea

63.

1999.xii.13-28 Iaşi Constantin Ionescu, Mihail Marin Ex-aequo

64.

2001.ii.05-20 Tuşnad Iulian Sofronie

65.

2001.xi.23-xii.09 Târgovişte Mircea Pârligras

66.

2002.xi.23-xii.02 Curtea de Argeş Dieter-Liviu Nisipeanu

67.

2003.ix.01-10 Satu Mare Mihai Grünberg

68.

2004.xi.18-30 Braşov Alin Berescu

69.

2005.xi.26-xii.06 Tuşnad Alin Berescu

70.

2006.xi.25-xii.07 Predeal Vlad Jianu

71.

2007.ii.16-23 Amara Constantin Lupulescu

72.

2008.ii.25-iii.02 Cluj-Napoca Vladislav Nevednichy

73.

2009.ii.01-08 Eforie Nord Eduard Andrei Văleanu

74.

2010.i.31-ii.07 Băile Olănești Constantin Lupulescu

75.

2011.ii.11-20 Sărata Monteoru Constantin Lupulescu

76.

2012.ii.13-21 Sărata Monteoru Vladislav Nevednichy

77.

2013.ii.15-24 Băile Olănești Constantin Lupulescu

Campionate naționale feminine

Nr. ediţie

Data

Loc

Câştigător

Meci de baraj, observaţii etc.

1.

1936.iv.14-24 Bucureşti Rodica Luţia

2.

1949.ix.15-26 Bucureşti Lidia Habermann

3.

1950.viii.05-27 Braşov Iolanda Szatmari

4.

1951.ix.27-x.24 Poiana Braşov Albuleţ Maria

5.

1952.ix Sibiu Elena Grabovieţchi

6.

1953.x.22-xi.19 Satu Mare Lidia Giuroiu Giuroiu – Albuleţ: 3-2

7.

1954.ix.14-x.10 Bucureşti Lidia Giuroiu

8.

1955.ix.11-x.09 Oradea Maria Pogorevici

9.

1956.ix Cluj Maria Pogorevici

10.

1957 Ploieşti Rodica Manolescu

11.

1958.x Bucureşti Lidia Giuroiu

12.

1959.x Bucureşti Margareta Teodorescu Teodorescu – Reicher: 3-1

13.

1960.ix.23-x.10 Timişoara Alexandra Nicolau Nicolau – Teodorescu: 2½-½

14.

1961 Timişoara Alexandra Nicolau

15.

1962 Braşov Margareta Perevoznic

16.

1963.xi Ploieşti Alexandra Nicolau

17.

1964.x Oradea Alexandra Nicolau 1.Nicolau, 2.Polihroniade, 3.Teodorescu

18.

1965.x Bucureşti Alexandra Nicolau Nicolau – Polihroniade:

19.

1966.x.29-xi.12 Constanţa Elisabeta Polihroniade Polihroniade – Makai: 2½-1½ (0 = 1 1)

20.

1967.xi Arad Gertrude Baumstark Baumstark – Teodorescu

21.

1968.x.17-xi.01 Oradea Margareta Teodorescu

22.

1969.xi.11-25 Piatra Neamţ Margareta Teodorescu

23.

1970.xi.07-23 Ploieşti Elisabeta Polihroniade

24.

1971.xi.08-24 Braşov Elisabeta Polihroniade

25.

1972.x.27-xi.13 Cluj Elisabeta Polihroniade

26.

1973.xi.08-26 Braşov Alexandra Nicolau

27.

1974.viii.06-20 Timişoara Margareta Teodorescu Teodorescu – Makai: 2½-1½

28.

1975.xi.27-xii.15 Alexandria Elisabeta Polihroniade

29.

1976.xi.20-xii.07 Piatra-Neamţ Elisabeta Polihroniade Polihroniade – Makai: 2-2

30.

1977.xii.05-22 Sinaia Elisabeta Polihroniade

31.

1978.xi.25-xii.12 Mediaş Dana Nuţu

32.

1979.xii.12-28 Satu Mare Dana Nuţu

33.

1981.i.06-22 Eforie Nord Dana Terescenco-Nuţu

34.

1981.xii Băile Herculane Gertrude Baumstark

35.

1982.xii.12-28 Mediaş Eugenia Ghindă Ghindă – Jicman: 2-2

36.

1983.xii.03-19 Băile Herculane Margareta Mureşan

37.

1985.i.06-23 Băile Herculane Marina Pogorevici

38.

1985.xii.09-22 Băile Herculane Margareta Mureşan Mureşan – Olăraşu: 2½-½

39.

1986.xii.11-25 Sovata Ligia Jicman 1. Jicman 2½ p./4; 2. Baumstark 2½; 3. Boicu 1

40.

1987.xi.15-xii.02 Bucureşti Margareta Mureşan Mureşan – Ghindă: 4-0

41.

1988.ix.05-21 Predeal Gabriela Stanciu

42.

1989.xi Târgu-Mureş Cristina Foişor Foişor – Stanciu:

43.

1990.xii.10-22 Eforie Nord Mariana Bădici-Ioniţă

44.

1991.xii.08-23 Băile Herculane Corina Peptan Peptan – Radu: 2½-1½

45.

1992.xii.06-19 Bucureşti Luminiţa Radu

46.

1993.ix.05-15 Eforie Nord Gabriela Olăraşu

47.

1994.xi.08-21 Bucureşti Corina Peptan

48.

1995.v.18-28 Călimăneşti Corina Peptan

49.

1996.xii.04-17 Băile Herculane Gabriela Olăraşu

50.

1997.ix.11-21 Eforie Nord Corina Peptan

51.

1998 Sovata Cristina Foişor, Ligia Jicman

52.

1999.xii.13-28 Iaşi Gabriela Olăraşu

53.

2001.ii.05-20 Tuşnad Corina Peptan CNF pt. anul 2000

54.

2001.xi.23-xii.05 Târgovişte Iulia Ionică

55.

2002.xi.23-xii.03 Curtea de Argeş Irina Ionescu (Brandis)

56.

2003.ix.01-10 Satu Mare Gabriela Olăraşu

57.

2004.xi.20-30 Braşov Corina Peptan

58.

2005.xi.26-xii.06 Tuşnad Angela Dragomirescu

59.

2006.xi.25-xii.07 Predeal Ioana Smaranda Păduraru

60.

2007.ii.16-23 Amara Corina Peptan

61.

2008.ii.25-iii.02 Cluj-Napoca Corina Peptan  

62.

2009.ii.01-08 Eforie Nord Corina Peptan

63.

2010.i.31-ii.07 Băile Olănești Elena Luminiţa Cosma

64.

2011.ii.11-20 Sărata Monteoru Cristina-Adela Foişor

65.

2012.ii.13-21 Sărata Monteoru Cristina-Adela Foişor

66.

2013.ii.15-24 Băile Olănești Cristina-Adela Foişor

Olimpiade

Nr. ediţie

M / F

Anul

Oraşul şi ţara

Componenţa echipei

Loc

din total

Obs.

1

F

2-21.ix.1957

Emmen, Olanda Maria Albuleţ, Margareta Teodorescu

2

21

Loc 1-2

2

F

22.ix – 10.x.1963

Split, Iugoslavia Alexandra Nicolau, Margareta Teodorescu, Margareta Perevoznic

4

15

3

F

1966

Oberhausen, R.F.G. Alexandra Nicolau, Elisabeta Polihroniade, Margareta Perevoznic

2

14

4

F

08-23.ix.1969

Lublin, Polonia Elisabeta Polihroniade, Gertrude Baumstark, Suzana Makai

7

15

5

F

18.ix – 13.x.1972

Skoplje, Iugoslavia Alexandra Nicolau, Elisabeta Polihroniade, Gertrude Baumstark

2

23

6

F

15.ix – 07.x.1974

Medelin, Columbia Elisabeta Polihroniade, Gertrude Baumstark, Margareta Teodorescu

2

25

Loc 1-2

7

F

26.x – 10.xi.1976

Haifa,
Israel

– România nu a participat –

8

F

25.x – 12.xi.1978

Buenos Aires, Argentina Elisabeta Polihroniade, Gertrude Baumstark, Margareta Mureşan, Daniela Nuţu

10

32

9

F

20.xi – 06.xii.1980

La Valetta, Malta Elisabeta Polihroniade, Gertrude Baumstark, Daniela Nuţu, Margareta Mureşan

4

42

10

F

29.x – 16.xi.1982

Lucerna, Elveţia Margareta Mureşan, Marina Pogorevici, Daniela Nuţu, Elisabeta Polihroniade

2

44

26

F

18.xi – 05.xii.1984

Salonic, Grecia Margareta Mureşan, Elisabeta Polihroniade, Daniela Nuţu, Gabriela Olăraşu

3

51

27

F

14.xi – 02.xii.1986

Dubai, Emiratele Arabe Unite Margareta Mureşan, Daniela Nuţu, Elisabeta Polihroniade, Gabriela Stanciu (Olăraşu)

3

49

28

F

12-30.xi.1988

Salonic, Grecia Margareta Mureşan, Gabriela Stanciu (Olăraşu), Elisabeta Polihroniade, Cristina Foişor

6

56

29

F

16.xi – 04.xii.1990

Novi Sad, Iugoslavia Margareta Mureşan, Cristina Foişor, Gabriela Stanciu (Olăraşu), Luminiţa Radu

9

65

30

F

07-25.vi.1992

Manila, Filipine Cristina Foişor, Daniela Nuţu-Gajic, Luminiţa Radu, Corina Peptan

6

62

31

F

30.xi – 17.xii.1994

Moscova, Rusia Cristina Foişor, Luminiţa Radu, Corina Peptan, Daniela Nuţu-Gajic

4

81

32

F

15.ix – 02.x.1996

Erevan, Armenia Cristina Foişor, Corina Peptan, Luminiţa Cosma (Radu), Gabriela Olăraşu

6

74

33

F

26.ix – 13.x.1998

Elista, Rusia Corina Peptan, Cristina Foişor, Luminiţa Cosma (Radu), Gabriela Olăraşu

6

72

34

F

28.x – 12.xi.2000

Istanbul, Turcia Cristina Foişor, Luminiţa Cosma (Radu), Irina Ionescu-Brandis, Andreea Sasu-Ducşoară

10

86

35

F

25.x – 11.xi.2002

Bled, Slovenia Corina Peptan, Cristina Foişor, Gabriela Olăraşu, Cristina Calotescu

14

90

36

F

14-30.x.2004

Calvia, Spania Cristina Foişor, Corina Peptan, Gabriela Olăraşu, Alina Moţoc

20

87

37

F

20.v – 04.vi.2006

Torino, Italia Corina Peptan, Cristina Foişor, Adina Bogza, Cristina Calotescu

14

103

38

F

13-25.xi.2008

Dresda, Germania Corina Peptan, Luminiţa Cosma (Radu), Carmen Voicu, Iozefina Păuleţ, Alina Moţoc

11

111

39

F

14.ix – 04.x.2010

Khanty-Mansiysk, Rusia Cristina-Adela Foişor, Elena-Luminiţa Cosma, Carmen Voicu-Jagodzinsky, Alina L’Ami (Motoc), Irina Bulmaga

13

115

40

F

27.viii – 10.ix.2012

Istanbul, Turcia Cristina-Adela Foișor, Irina Bulmaga, Elena-Luminița Cosma, Alina L’ami, Mihaela Sandu

5

125

 

M

12-20.vi.1924

Paris, Franţa George Davidescu, Ion Gudju, Leon Loeventon

12

18

Olimpiadă neoficială

M

vi .1926

Budapesta, Ungaria Ioan Balogh, Nicolae Brody, Iosif Mendelsohn, Zeno Proca, Alexandru Tyroler

3

4

Olimpiadă neoficială

(Mica Olimpiadă)

1

M

18-30.vii.1927

Londra, Anglia

– România nu a participat –

Prima Olimpiadă oficială.

2

M

21.vii – 06.viii.1928

Haga, Olanda Nicolae Brody, Zeno Proca, Ioan Balogh, Ion Gudju

16

17

3

M

13-27.vii.1930

Hamburg, Germania Abraham Baratz, Ioan Balogh, Alexandru Tyroler, Harry Taubman, Ion Gudju

13

18

4

M

11-26.vii.1931

Praga, Cehia Ştefan Erdely, Ioan Balogh, Abraham Baratz, Ion Gudju, Max Wechsler

15

19

5

M

12-23.vii.1933

Folkestone, Anglia

– România nu a participat –

6

M

16-31.viii.1935

Varşovia, Polonia Heinrich Silberman, Traian Ichim, Nicolae Brody, Ştefan Erdely, Toma Popa

17

20

M

17.viii – 01.ix.1936

München, Germania Gică Alexandrescu, Traian Ichim, I. Deneş, Adolf Pichler, T. Demetriescu, Toma Popa, Ivan Halic, Petru Bohosievici, Emil Zelinski, Constantin Raina

14

21

Olimpiadă neoficială

7

M

31.vii – 14.viii.1937

Stokholm, Suedia

– România nu a participat –

8

M

24.viii – 19.ix.1939

Buenos Aires, Argentina

– România nu a participat –

9

M

20.viii – 11.ix.1950

Dubrovnik, Iugoslavia

– România nu a participat –

10

M

9-31.viii.1952

Helsinki, Finlanda

– România nu a participat –

11

M

4-25.ix.1954

Amsterdam, Olanda

– România nu a participat –

12

M

31.viii – 25.ix.1956

Moscova, U.R.S.S. Ion Bălănel, Victor Ciocâltea, Octav Troianescu, Bela Soos, Theodor Ghiţescu, Mihai Rădulescu

11

34

13

M

30.ix – 23.x.1958

München, R.F.G.

– România nu a participat –

14

M

26.x –  09.xi.1960

Leipzig, R.D.G. Theodor Ghiţescu, Dolfi Drimer, Corvin Radovici, Gheorghe Mititelu, Octav Troianescu, Iuliu Szabo

11

40

15

M

15.ix – 10.x.1962

Varna, Bulgaria Victor Ciocâltea, Theodor Ghiţescu, Florin Gheorghiu, Bela Soos, Corvin Radovici, Alexandru Günsberger

8-9

37

16

M

2-25.xi.1964

Tel Aviv, Israel Theodor Ghiţescu, Florin Gheorghiu, Victor Ciocâltea, Corvin Radovici, Gheorghe Mititelu, Constantin Botez

7-8

50

17

M

23.x – 20.xi.1966

Havana, Cuba Florin Gheorghiu, Victor Ciocâltea, Theodor Ghiţescu, Bela Soos, Dolfi Drimer, Traian Stanciu

8

52

18

M

17.x – 07.xi.1968

Lugano, Elveţia Florin Gheorghiu, Victor Ciocâltea, Theodor Ghiţescu, Dolfi Drimer, Bela Soos, Emil Ungureanu

7-8

53

19

M

5-27.ix.1970

Siegen, R.F.G. Florin Gheorghiu, Victor Ciocâltea, Theodor Ghiţescu, Emil Ungureanu, Gheorghe Mititelu, Emanuel Reicher

10

60

20

M

18.ix – 13.x.1972

Skopje, Iugoslavia Florin Gheorghiu, Victor Ciocâltea, Theodor Ghiţescu, Emil Ungureanu, Dumitru Ghizdavu, Carol Partoş

7

62

21

M

6-30.vi.1974

Nisa, Franţa Florin Gheorghiu, Victor Ciocâltea, Theodor Ghiţescu, Dumitru Ghizdavu, Carol Partoş, Mircea Pavlov

8

73

22

M

26.x – 10.xi.1976

Haifa,
Israel

– România nu a participat –

23

M

25.x – 12.xi.1978

Buenos Aires, Argentina Florin Gheorghiu, Victor Ciocâltea, Theodor Ghiţescu, Mihai Şubă, Mihai Ghindă

6

65

24

M

20.xi – 06.xii.1980

La Valetta, Malta Florin Gheorghiu, Victor Ciocâltea, Mihai Şubă, Mihai Ghindă, Theodor Ghiţescu, Valentin Stoica

11

81

25

M

29.x – 16.xi.1982

Lucerna, Elveţia Florin Gheorghiu, Mihai Şubă, Victor Ciocâltea, Mihai Ghindă, Valentin Stoica, Ovidiu Foişor

12

91

26

M

18.xi – 05.xii.1984

Salonic, Grecia Mihai Şubă, Florin Gheorghiu, Mihai Ghindă, Valentin Stoica, Theodor Ghiţescu, Dan Bărbulescu

5

88

27

M

14.xi – 02.xii.1986

Dubai, Emiratele Arabe Unite Mihai Şubă, Florin Gheorghiu, Constantin Ionescu, Mihai Ghindă, Valentin Stoica, Dan Bărbulescu

18

108

28

M

12-30.xi.1988

Salonic, Grecia Florin Gheorghiu, Constantin Ionescu, Mihail Marin, Mihai Ghindă, Ovidiu Foişor, Iulius Armaş

25

107

29

M

16.xi – 04.xii.1990

Novi Sad, Iugoslavia Florin Gheorghiu, Mihail Marin, Constantin Ionescu, Mihai Ghindă, Bela Badea, Mircea-Sergiu Lupu

32

108

30

M

7-25.vi.1992

Manila, Filipine Mihai Şubă, Mihail Marin, Constantin Ionescu, Andrei Istrăţescu, Cătălin. Navrotescu, Romeo Milu

36

102

31

M

30.xi – 17.xii.1994

Moscova, Rusia Mihail Marin, Constantin Ionescu, Andrei Istrăţescu, Vladislav Nevednichy, Dragoş Dumitrache, Mircea-Sergiu Lupu

25

124

32

M

15.ix – 02.x.1996

Erevan, Armenia Andrei Istrăţescu, Mihail Marin, Constantin Ionescu, Vladislav Nevednichy, Dieter-Liviu Nisipeanu, Dragoş Dumitrache

31

114

33

M

26.ix – 13.x.1998

Elista, Rusia Andrei Istrăţescu, Mihail Marin, Dieter-Liviu Nisipeanu, Constantin Ionescu, Vladislav Nevednichy, Levente Vajda

10

110

34

M

28.x – 12.xi.2000

Istanbul, Turcia Mihail Marin, Dorin Rogozenko, George Grigore, Constantin Ionescu, Bela Badea, Ioan Cosma

27

126

35

M

25.x – 11.xi.2002

Bled, Slovenia Dieter-Liviu Nisipeanu, Andrei Istrăţescu, Mihail Marin, Vladislav Nevednichy, Levente Vajda, Mircea Pârligras

28

134

36

M

14-30.x.2004

Calvia, Spania Dieter-Liviu Nisipeanu, Vladislav Nevednichy, Mihail Marin, Mircea Pârligras, Constantin Lupulescu, George Grigore

20

128

37

M

20.v – 04.vi.2006

Torino, Italia Dieter-Liviu Nisipeanu, Andrei Istrăţescu, Vladislav Nevednichy, Mihail Marin, Levente Vajda, Mircea Pârligras

26

147

38

M

13-25.xi.2008

Dresda, Germania Dieter-Liviu Nisipeanu, Andrei Istrăţescu, Mircea Pârligras, Constantin Lupulescu, Levente Vajda

19

146

39

M

14.ix – 04.x.2010

Khanty-Mansiysk, Rusia

– România nu a participat –

149

40

M

27.viii – 10.ix.2012

Istanbul, Turcia Constantin Lupulescu, Mircea Pârligras, Mihail Marin, Levente Vajda, Vladislav Nevednichy

8

156