Featured image (1)

2011

2011.ii.11-20, Sărata Monteoru.

A 64-a ediţie a Campionatului naţional individual feminin de şah al României: 1. Foişor Cristina-Adela, 2. Bulmaga Irina 7½; 3. Peptan Corina-Isabela 7; 4. Sgîrcea Silvia-Raluca 6½; 5. Sandu Mihaela, 6. Baciu Anca-Otilia 6; 7. Foişor Mihaela-Veronica, 8. Mathe Katalin 5½; 9. Pădurariu Ioana-Smaranda, 10. Păuleţ Iozefina, 11. Dragomirescu Angela, 12. L’Ami Alina, 13. Vişănescu Daria-Ioana, 14. Moşneguţu Mariana, 15. Gelip Ioana, 16. Vasile Teodora 5; …; sistem elveţian, 9 runde, 35 participante.

http://www.chess-results.com/tnr44551.aspx?lan=27

A 75-a ediţie a Campionatului naţional individual masculin de şah al României: 1. Lupulescu Constantin, 2. Miron Lucian-Costin, 3. Pârligras Mircea-Emilian, 4. Manolache Marius, 5. Baratosi Daniel 8½; 6. Berescu Alin, 7. Manea Alexandru 8; 8. Szabo Gergely-Andras-Gyula, 9. Balla Tamas-Kristof, 10. Miroiu George-Cătălin, 11. Nanu Costică-Ciprian, 12. Voiteanu Gabriel, 13. Chifor Ovidiu-Emanuel, 14. Anton Teodor, 15. Petrişor Adrian-Marian, 16. Posedaru Bogdan, 17. Florescu Codruţ-Constantin, 18. Stanciu Alexandru-Ovidiu 7½; …; sistem elveţian, 11 runde, 138 participanţi.

http://www.chess-results.com/tnr44550.aspx?lan=27

 

2011.iii.02-13, Bucureşti. Turneul internaţional feminin „Cotroceni”, ediţia a 2-a. Organizatorii au estimat turneul de anul acesta ca fiind al 3-lea ca forţă pe plan internaţional! http://www.chess-results.com/tnr45339.aspx?lan=27

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.
1. Muzychuk Anna 2528 SLO * ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 1 1
2. Gunina Valentina 2472 RUS ½ * 0 1 1 1 ½ 0 1 1 6
3. Zatonskih Anna 2499 USA 0 1 * 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½
4. Socko Monika 2495 POL 0 0 0 * ½ ½ 1 1 1 1 5
5-6. Turova Irina 2428 RUS ½ 0 ½ ½ * ½ ½ ½ 1 1 5
5-6. Ushenina Anna 2454 UKR ½ 0 ½ ½ ½ * ½ ½ 1 1 5
7. Muzychuk Mariya 2476 UKR ½ ½ 0 0 ½ ½ * ½ 1 1
8. Peptan Corina-Isabela 2415 ROU ½ 1 ½ 0 ½ ½ ½ * ½ ½
9-10. Repkova Eva 2446 SVK 0 0 ½ 0 0 0 0 ½ * ½
9-10. Cosma Elena-Luminiţa 2343 ROU 0 0 ½ 0 0 0 0 ½ ½ *

 

2011.iii.21-iv.03, Aix les Bains, FRA. Campionatul European individual, ediţia a 12-a. 1. Potkin Vladimir (RUS), Radoslaw Wojtaszek (POL), 3. Polgar Judith (HUN), 4. Aleksander Moiseenko (UKR) 8½; …, 16-26 (23.) Lupulescu Constantin 7½; …, 407 participanţi. Primii 26 clasaţi au obţinut calificarea pentru Cupa Mondială (Khanty-Mansiysk, RUS, 26.viii – 21.ix.2011).

Rezultatele participanţilor români, prezentaţi în ordinea locurilor ocupate:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Loc
Lupulescu Constantin 2626 1 1 0 1 1 1 ½ ½ 0 1 ½ 23
Pârligras Mircea-Emilian 2598 1 1 1 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 29
Nisipeanu Liviu-Dieter 2673 1 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 0 0 ½ 73
Nevednichy Vladislav 2534 1 0 1 ½ 0 1 1 1 1 0 0 91
Rogozenco Dorian 2553 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 94
Manolache Marius 2546 1 0 1 0 ½ 1 1 0 1 0 1 108
Stanciu Alexandru-Ovidiu 2308 0 1 0 1 1 0 1 0 ½ 1 ½ 6 146
Manea Alexandru 2392 0 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 0 0 0 189
Dragomirescu Robin-Alexandru 2385 0 1 0 1 0 1 0 1 1 ½ 0 202
Berescu Alin-Mile 2481 1 0 ½ 1 0 ½ 1 0 ½ 0 1 212
Petrişor Adrian-Marian 2385 0 0 1 1 ½ 0 1 0 1 0 1 214
Doros Radu-Marian 2278 0 1 ½ 1 0 1 1 0 ½ 0 0 5 229
Petre Nad-Titus 2377 0 1 0 0 1 0 1 0 1 ½ ½ 5 277
Neagos Raul-Alexandru 2074 0 0 1 0 1 0 0 1 0 1 1 5 280
L’ami Alina 2297 0 1 0 1 ½ 0 0 0 1 ½ ½ 302

 

2011.iii.25-iv.04, Bucureşti. Memorial „Victor Ciocâltea”, ediţia a 28-a. http://www.chess-results.com/tnr46519.aspx?lan=27

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pts.
1. Szabo Gergely-Andras-Gyula 2534 ROU * ½ 1 1 ½ 1 1 ½ ½ ½ 1 ½ 8
2. Shishkin Vadim 2449 UKR ½ * 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 1 7
3. Tazbir Marcin 2527 POL 0 0 * 1 1 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 7
4. Miron Lucian-Costin 2501 ROU 0 ½ 0 * 0 ½ ½ 1 1 1 1 1
5. Murariu Andrei 2503 ROU ½ ½ 0 1 * 0 1 ½ 0 ½ 1 1 6
6. Baratosi Daniel 2390 ROU 0 ½ 0 ½ 1 * ½ ½ ½ ½ 1 1 6
7. Leniart Arkadiusz 2442 POL 0 ½ ½ ½ 0 ½ * 1 1 1 0 ½
8. Georgescu Tiberiu-Marian 2388 ROU ½ 1 0 0 ½ ½ 0 * ½ 0 ½ 1
9. Soltanici Ruslan 2373 MDA ½ 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ * ½ 0 1
10. Grigore George-Gabriel 2528 ROU ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 1 ½ * ½ ½
11. Posedaru Bogdan 2318 ROU 0 0 ½ 0 0 0 1 ½ 1 ½ * ½ 4
12. Thesing Matthias 2423 GER ½ 0 ½ 0 0 0 ½ 0 0 ½ ½ *

 

2011.iv.01-03, Lowicz, POL. Campionatul European de dezlegări, ediţia a 7-a. 1. Murdzia Piotr (POL) 57,3/60; 2. Evseev Ghiorghi (RUS) 57,2; 3. Mestel Jonathan (ENG) 54,3; … 38. Nicula Dinu-Ioan 35,4; … 63. Pop Alexandru 21; … 70. Trăistaru Teodora 13; … 72. Anton Teodor 11; … 76 participanţi.

 

2011.iv.06-14, Courmayeur (Aosta), ITA. Al 11-lea Campionat european al veteranilor. Mihai Şubă devine campion european dintre 101 de participanţi din 20 de ţări. http://scacchivda.com/escc_2011/escc_paarings.html

 

2011.vi.11-21, Mediaş. “Turneul Regilor”, ediţia a 5-a. http://www.chess-results.com/tnr51144.aspx?lan=27, www.turneulregilor.com

1 2 3 4 5 6 Pct. TB1 TB2 TB3
1. Carlsen Magnus NOR * * ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 1 5 0 32,50
2. Radjabov Teimur AZE ½ 0 * * 1 1 1 ½ 0 ½ ½ ½ 3 2 26,50
3. Gelfand Boris ISL ½ ½ 0 0 * * 1 ½ ½ 1 1 ½ 3 0 24,75
4. Ponomariov Ruslan UKR ½ 0 0 ½ 0 ½ * * 1 1 ½ ½ 2 0 20,25
5. Nisipeanu Liviu-Dieter ROM 0 ½ 1 ½ ½ 0 0 0 * * ½ 1 4 2 0 19,25
6. Wang Yue CHN 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 * * 3 0 0 14,75

 

2011.vii.15-21, Iași. Campionatul europeanu de șah pentru tineret U-18. http://www.chess-results.com/tnr52586.aspx?lan=27

Loc BĂIEȚI Nr. partide + = TB1 TB2 TB3
1 POLAND 7 6 0 1 12 20 106
2 TURKEY 7 5 2 0 12 19 96,5
3 ROMANIA 1 7 3 2 2 8 16 99
4 HUNGARY 7 3 2 2 8 16 108
5 CROATIA 7 2 4 1 8 14 105
6 ROMANIA 2 7 2 3 2 7 15 88
7 SLOVENIA 7 3 1 3 7 15 98
8 BULGARIA 7 3 1 3 7 12 108
9 GERMANY 7 2 2 3 6 12 87,5
10 ISRAEL 7 0 5 2 5 13 95
11 ROMANIA 3 7 1 1 5 3 12 85,5
12 MOLDOVA 7 0 1 6 1 6 101

 

Loc FETE 1 2 3 4 5 6 7 8 TB1 TB2 TB3
1 ROMANIA 1 * 1 1 2 12 10 39
2 HUNGARY 1 ½ * 2 1 2 2 11 11 31,8
3 HUNGARY 2 1 0 * 1 1 2 2 9 8,5 25,3
4 BULGARIA ½ 1 1 * 1 2 1 1 7 7,5 22
5 ROMANIA 2 ½ 0 1 1 * 1 ½ 2 5 6 13,8
6 POLAND 1 ½ 0 0 1 * 2 1 5 5,5 14,5
7 SLOVENIA 0 ½ ½ 1 0 * 5 5 12,8
8 ROMANIA 3 ½ 0 0 1 0 1 ½ * 2 3 6,5

 

2011.viii.26-ix.20, Khanty-Mansiysk, RUS. Cupa Mondială, 128 participanţi, sistem eliminatoriu.

Runda 1, 28-29.viii:

Dieter-Liviu Nisipeanu – Rustam Kasimdjanov (UZB): ½ – 1½ (0 =)

Constantin Lupulescu – Daniel Fridman (GER): ½ – 1½ (= 0)

Mircea-Emilian Pârligras – Yangyi Yu (CHN): 2 – 0

Runda 2, 31.viii-01.ix:

Mircea-Emilian Pârligras – Zoltan Almasi (HUN): 1½ – ½ (1 =)

Runda 3, 03-04.ix; 05.ix:

Mircea-Emilian Pârligras – Peter Heine Nielsen (DEN): 1 – 3 (= =; 0 0)

O excelentă comportare a lui Mircea, intrat între primii 32 de jucători!

 

2011.viii.29-ix.06, Brăila. Memorial “Maria Albuleţ”. http://www.chess-results.com/tnr55282.aspx?lan=27

Loc   Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8   10 Pct.
1 WGM Cosma Elena-Luminița 2325 ROU * 1 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 7
2 WGM Sandu Mihaela 2221 ROU 0 * 1 0 1 ½ ½ 1 1 6
3 WIM Bulmaga Irina 2293 ROU 0 0 * 1 ½ 1 1 0 1 5,5
4 WGM Makropoulu Marina 2282 GRE ½ 1 0 * ½ ½ ½ 1 0 5
5 WGM Petrenko Svetlana 2209 MDA 0 0 ½ ½ * 1 1 1 1 5
6 WIM Fakhiridou Ekaterini 2183 GRE ½ ½ 0 ½ 0 * ½ ½ 1 4,5
7 WGM Ionescu Irina 2245 ROU 0 ½ 0 ½ 0 ½ * 1 1 4,5
8 WIM Bollengier Andreea 2207 FRA ½ 0 1 0 0 ½ 0 * ½ 3,5
9 WNM Anușca Mădășina-Maria 2076 ROU 0 0 0 0 1 0 0 0 * 1 2
10 WFM Uță Adelina-Ramona 2099 ROU ½ 0 0 1 0 0 0 ½ * 2

 

2011.x.08-16, Braşov. Superliga. http://www.chess-results.com/tnr56747.aspx?lan=27

Rk. MASCULIN 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 TB1 TB2 TB3
1 C.S. AEM Luxten Timişoara * 3 5 4 4 4 17 0 40
2 A.C.S. de şah Apa Nova Bucureşti 3 * 4 4 4 5 15 0 34
3 C.S. Studenţesc Medicina Timişoara 1 * 4 4 14 0 32
4 C.S. Politehnica Iaşi 2 2 * 5 3 4 11 0 29
5 C.S. Universitar Ploieşti 2 2 * 10 0 27
6 Clubul de şah al mun. Baia Mare ½ 2 * 3 3 8 0 24
7 C.S. Victoria Techirghiol 2 2 2 * 4 4 23
8 C.S.M. Lugoj ½ 1 3 * 3 4 1 21
9 C.S. Muncitorul Reşiţa ½ ½ 3 3 * 4 1 20
10 C.S. Compet Ploieşti 1 2 3 * 3 0 21

AEM Luxten Timişoara (Gata Kamsky, Andrei Volokitin, Mircea Pârligras, Constantin Lupulescu, Vladislav Nevednichy, Mihai Grunberg, Robin Dragomirescu: căpitan – Sergiu Grunberg, antrenor – Mihai Ghindă)

 

Rk. FEMININ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 TB1 TB2 TB3
1 C.S. Politehnica Iaşi * 2 2 3 3 3 3 16 2 22
2 C.S. AEM Luxten Timişoara 1 * 3 3 3 16 0 23
3 C.S.M. Bucureşti ½ * 3 3 3 2 3 15 0 21
4 C.S. Studenţesc Medicina Timişoara 1 ½ ½ * 2 2 2 12 0 16
5 C.S.M. Lugoj 0 ½ ½ 1 * 2 2 2 3 9 0 13
6 A.C.S. de şah Apa Nova Bucureşti ½ 0 1 * 2 0 2 8 0 11
7 C.S. Siciliana Eforie ½ ½ 0 ½ 1 1 * 3 2 2 6 0 11
8 Clubul Central de Şah 0 0 0 ½ 1 3 0 * 3 5 0 9
9 C.S.M. Craiova 0 0 1 ½ 1 ½ 1 * 3 0 8
10 C.S.U. Arad 0 0 0 1 0 1 1 0 ½ * 0 0

Politehnica Iaşi (Alina L’Ami, Irina Bulmaga, Smaranda Pădurariu: căpitani şi antrenori Vasile Manole, Vlad Ungureanu, Vladimir Danilov)

 

2011.xi.03-11, Porto Carras (GRC). Campionatul European, ediţia XVIII.

Masculin, 38 echipe – http://chess-results.com/tnr57856.aspx?art=0&lan=1&turdet=YES&flag=30

Rk. SNo Team Team + = TB1 TB2 TB3 TB4 TB5
1 10 Germania GER 7 1 1 15 23 183 154,50 142
2 3 Azerbaijan AZE 6 2 1 14 23 182 139,80 141
3 5 Ungaria HUN 5 3 1 13 23 168 117,30 128
4 4 Armenia ARM 6 1 2 13 23 172 117,30 133
5 1 Rusia RUS 6 1 2 13 22 175 123,50 134
6 9 Olanda NED 5 2 2 12 19 180 118,30 141
7 7 Bulgaria BUL 5 2 2 12 19 188 122,50 146
8 14 Polonia POL 4 3 2 11 22 159 95,25 124
9 17 România ROM 5 1 3 11 20 164 87,00 135
10 13 Spania ESP 5 1 3 11 20 183 108,50 142
11 22 Italia ITA 5 1 3 11 19 164 91,25 136

 

WLS TUR SPA LIT NED GRC GER HUN AZE
Bo. Name Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. %
1 Lupulescu Constantin 2657 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 3 8 37,50
2 Pârligras Mircea-Emilian 2650 1 1 0 1 ½ 1 ½ 0 0 5 9 55,56
3 Vajda Levente 2584 1 1 ½ 1 ½ 0 1 0 5 8 62,50
4 Marin Mihail 2534 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ 7 64,29
5 Szabo Gergely-Andras-Gyula 2553 1 0 1 ½ 4 62,50

 

Feminin, 28 echipe – http://chess-results.com/tnr57855.aspx?art=0&lan=1&turdet=YES&flag=30

Rk. SNo Team Team + = TB1 TB2 TB3 TB4 TB5
1 1 Rusia RUS 8 1 0 17 25,5 177 165,5 137,5
2 5 Polonia POL 6 2 1 14 23 178 133,3 138,5
3 3 Georgia GEO 7 0 2 14 22,5 181 134 139
17 9 România ROM 4 1 4 9 16,5 184,5 84,75 142

 

ITA FRA RUS SRB UKR GER LAT SLO GEO
Bo. Name Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. %
1 Foişor Cristina-Adela 2418 ½ 0 ½ ½ 0 1 0 0 8 31,25
2 L’ami Alina 2364 1 1 0 0 0 0 1 3 7 42,86
3 Cosma Elena-Luminiţa 2335 ½ ½ 0 0 0 ½ 6 25,00
4 Bulmaga Irina 2334 1 1 0 1 ½ 0 1 1 1 9 72,22
5 Voicu-Jagodzinsky Carmen 2300 0 ½ 1 ½ 1 0 3 6 50,00

2011.xii, Iași. Campionatele naționale la șah rapid și blitz, masculin și feminin. http://www.chess-results.com/tnr61124.aspx?lan=27

 

Distribuiți acest articol: