Gheorghiu Florin

Palmaresul marelui maestru internațional Florin Gheorghiu în turnee

  Locul desfăşurării Concursul Locul + = Perioada
1958
1 Bucureşti C. N. individual (semifinala) viii 4 6 3
1959
2 Ploieşti Campionatul oraşului Ploieşti i 7 3 0
3 Bucureşti C. N. individual (semifinala) v-vi 5 5 2
1960
4 Ploieşti C. N. individual (optimi) i 14 2 0
5 Ploieşti C. N. individual (sferturi) i 12 1 1
6 Tbilisi meci amical R. S. S. Gruzină-România (m. 5) 1 3 0 6-11 mai
7 Leningrad C. M. universitar echipe VII (rezerva 1) 5 1 1 15 iul. – 2 aug.
8 Sibiu C. N. individual (semifinala) ii-v 7 7 1 2-20 sep.
9 Bucureşti C. N. individual i 8 9 1 26 nov. – 17. dec.
1961
10 Ploieşti meci amical „Petrolul” Ploieşti-„Progresul” Bucureşti (m. 2) 1 0 0
11 Iaşi meci amical „Ştiinţa-Medicina” Iaşi-„Petrolul” Ploieşti (m. 1) 1 0 0
12 Bucureşti meci amical România-R. S. S. Gruzină (m. 5) 3 1 0 27 mai – 1 iun.
13 Ploieşti meci amical Ploieşti-Tbilisi (m. 5) 2 0 0 2, 3, 5 iun.
14 Karl-Marx-Stadt meci amical R. D. G. – România (m. 1) 1 0 1 11-14 iun.
15 Galaţi „Cupa Dunării” (m. 1) 3 2 0
16 Haga C. M. juniori (preliminarii şi finala) ii 12 3 2 11 aug. – 2 sep.
17 Bucureşti C. N. individual iii 8 8 3
18 Bucureşti turneul internaţional al României VI x-xi 2 5 5 3-19 dec.
1962
19 Bucureşti Cupa „Progresul” iii 5 3 3 19 feb. – 24 mar.
20 Bucureşti meci amical România-Bulgaria (m. 4) 1 1 0 28-31 mar.
21 Bucureşti turneul internaţional al României VII iii-iv 6 8 1 7-24 apr.
22 Timişoara, Bucureşti meci amical tur-retur „Ştiinţa” Timişoara-„Ştiinţa” Bucureşti (m. 1) 2 0 0 29 apr., 6 mai
23 Budapesta meci amical Ungaria-România (m. 5) 0 2 0 22-24 iun.
24 Marianske Lazne C. M. universitar echipe IX (m. 1) 4 8 1 7-22 iul.
25 Braşov meci amical regiunea Braşov-regiunea Ploieşti (m. 1) 1 0 0
26 Varna Olimpiada XV (m. 3) 6 8 1 15 sep. – 10. oct.
27 Bucureşti C. N. individual i-ii 8 10 1 1-22 dec.
1963
28 Timişoara, Bucureşti C. N. individual, meci de baraj Gheorghiu-Günsberger 3 1 0 16-17, 23-24 feb.
29 Bucureşti meci amical România-Ungaria (m. 1) 2 0 0 22-24 iun.
30 Vrnjacka Banja C. M. juniori (preliminarii şi finala) i-ii 10 4 0 13 aug-3 sep.
31 Vrnjacka Banja C. M. juniori, meci de baraj Gheorghiu-Janata 0 4 0 17-23 nov.
1964
32 Kecskemet turneu zonal vii 3 10 2 11-31 ian.
33 Bucureşti* C. N. echipe (sferturi), „Ştiinţa” Bucureşti (m. 1) 1 1 0
34 Bordeaux open 22 v-vii 4 4 2 27 mar. – 5 apr.
35 Bucureşti* C. N. echipe (semifinale), „Ştiinţa” Bucureşti (m. 1) 1
36 Bacău C. N. echipe (finala), „Ştiinţa” Bucureşti (m. 1) 4 2 1
37 Cracovia C. M. universitar echipe XI (m. 1) 7 3 0 18 iul. – 2 aug.
38 Sinaia preliminarii C. E. echipe (m. 3) 4 2 0 5-11 aug.
39 Soci memorialul „Cigorin” xiii 2 8 5 28 aug. – 14 sep.
40 Tel Aviv Olimpiada XVI (m. 2) 8 8 1 2-25 nov.
41 Bucureşti C. N. individual i 10 8 1 5-24 dec.
42 Hastings turneu internaţional {1964/65} ii-iii 5 3 1 28 dec. – 6 ian.
1965
43 Mar del Plata turneu internaţional vii 5 8 2 18 mar. – 9 apr.
44 Bucureşti meci amical România-Polonia (m. 1) 1 1 0 24-27 apr.
45 Hamburg C. E. echipe  (m. 1) 1 7 2 6-16 iun.
46 Sinaia C. M. universitar echipe XII (m. 1) 8 4 1 25 iul. – 9 aug.
47 Belgrad turneu internaţional i-ii 3 9 1 14-29 oct.
48 Ploieşti meci amical Ploieşti-Halle (m. 1) 1 0 1 20-22 nov.
49 Bucureşti C. N. individual i 13 8 0 24 nov. – 15 dec.
50 Hastings turneu internaţional {1965/66} vi 3 2 4 30 dec. – 8 ian.
1966
51 Bucureşti turneul internaţional al României VIII ii 7 6 1 24 apr. – 11 mai
52 Tel Aviv turneu internaţional iv 5 8 2 17 mai – 3 iun.
53 Örebro C. M. universitar echipe XIII (m. 1) 8 5 0 30 iul. – 4 aug.
54 Bucureşti C. N. individual i 10 9 0 28 aug. – 18 sep.
55 Havana Olimpiada XVII (m. 1) 9 7 3 23 oct. – 10 nov.
56 Târgu Mureș* C. N. echipe, Universitatea Bucureşti (m. 1) 1 1 1
57 Bucureşti meci amical România-R. S. S. Letonă (m. 1) 0 2 0 10-12 dec.
1967
58 Vrnjacka Banja turneu zonal iv 6 9 2 11 ian. – 5 feb.
59 Bucureşti turneul internaţional al României IX i 6 7 0 14-28 apr.
60 Moscova turneu internaţional xiii 3 10 4 21 mai – 17 iun.
61 Varşovia meci amical Polonia-România (m. 1) 0 2 0 25-27 iun.
62 Harrachov C. M. universitar echipe XIV (m. 1) 4 7 0 15-31 aug.
63 Winnipeg turneu internaţional vi 1 7 1 3-13 oct.
64 Bucureşti C. N. individual i 9 10 0 4-24 nov.
65 Sofia preliminarii C. E. echipe (m. 1) 2 4 0 2-10 dec.
66 Hastings turneu internaţional {1967/68} i-iv 3 6 0 27 dec. – 5 ian.
1968
67 Wijk aan Zee turneu internaţional v 2 13 0 10-28 ian.
68 Bucureşti turneul internaţional al României X vii-ix 3 7 2 12-26 mar.
69 Monte Carlo turneu internaţional vi-viii 3 9 1 3-17 apr.
70 Bucureşti meci amical Bucureşti-Leningrad (m. 1) 0 1 1 1-2 iun.
71 Skopje/Ohrid turneu internaţional xii 3 13 3 10 iul. – 6 aug.
72 Vinkovci turneu internaţional iv-v 4 9 0 7-23 sep.
73 Lugano Olimpiada XVIII (m. 1) 3 14 0 18 oct. – 6 nov.
74 Palma de Mallorca turneu internaţional ix 4 9 4 23 nov. – 14 dec.
1969
75 Manila turneu internaţional Meralco i 11 0 0 28 feb. – 11 mar.
76 Monte Carlo turneu internaţional vi 3 6 2 31 mar. – 11 apr.
77 Novi Sad meci amical Iugoslavia-România (m. 1) 0 2 0
78 Cluj* C. N. echipe, Universitatea Bucureşti (m. 1) 4
79 Ljubljana memorialul „Vidmar” vii-viii 3 10 2 2-20 iun.
80 Bucureşti turneu-baraj de selecție pentru turneul zonal ii 2 8 0
81 Moscova meci amical Moscova-Bucureşti (m. 1) 0 1 1 6-9 iul.
82 Amsterdam turneu internaţional I. B. M. xi-xiii 2 8 5 15 iul. – 2 aug.
83 Atena turneu zonal iv 7 10 0 2-26 oct.
84 Bucureşti C. N. individual iii 6 12 1 12 nov. – 3 dec.
1970
85 Budapesta turneu internaţional viii-xi 2 11 2 8-26 feb.
86 Târgu Mureş C. N. echipe, C. P. M. Bucureşti (m. 1) 4 4 0 20-29 apr.
87 Skopje turneu internaţional iii 7 6 2 11-30 iun.
88 Bucureşti meci amical România-Iugoslavia (m. 1) 0 2 0 3-5 iul.
89 Buenos Aires turneu internaţional iv-vi 5 11 1 19 iul. – 5 aug.
90 Siegen Olimpiada XIX (m. 1) 6 10 3 5-27 sep.
91 Bucureşti C. N. individual i-ii 10 8 1 20 oct. – 10 nov.
92 Bucureşti C. N. individual, meci de baraj Gheorghiu-Ciocâltea {partea I} 1 4 1 28 nov. – 4 dec.
1971
93 Adelaide open “Karlis Lidums” ii-iv 7 6 0 17 ian. – 1 feb.
94 Bamberg meci amical R. F. G. – România 0 2 0 27-28 feb.
95 Bucureşti C. N. individual, meci de baraj Gheorghiu-Ciocâltea {partea a II-a} 0 4 0 11-15 mar.
96 Mar del Plata turneu internaţional iv 4 11 0 22 mar. – 11 apr.
97 Bucureşti turneul internaţional al României XII vi 3 9 2 12 iun. – 28 iun.
98 Atena Balcaniada III (m. 1) 1 2 1 3-10 iul.
99 Ventura U. S. open 402 xvi-xxvi 7 3 2 8-20 aug.
100 Varna turneu internaţional ii 7 7 1 2-20 sep.
101 Moscova memorialul “Alehin” xii-xiv 1 13 3 24 oct. – 18 nov.
102 Bucureşti preliminarii C. E. echipe (m. 2) 2 0 0 19-23 dec.
1972
103 Reykjavik turneu internaţional i-iii 7 8 0 6-27 feb.
104 Teesside turneu internaţional viii 3 10 2 17 apr. – 5 mai
105 Las Palmas turneu internaţional viii 5 7 3 29 mai – 18 iun.
106 Sofia Balcaniada IV (m. 1) 2 2 0 1-9 iul.
107 Helsinki turneu zonal ii 7 7 1 25 iul. – 14 aug.
108 Skopje Olimpiada XX (m. 1) 5 12 3 18 sep. – 13 oct.
109 Palma de Mallorca turneu internaţional v-vii 5 8 2 26 nov. – 17 dec.
1973
110 Orense turneu internaţional i 6 5 0 8-21 ian.
111 Torremolinos turneu internaţional iii 4 8 1 11-23 ian.
112 Bucureşti turneul internaţional al României XIV iii-iv 3 11 0 7-23 mar.
113 Las Palmas turneu internaţional ix 3 10 2 2-21 apr.
114 Bath C. E. echipe (m. 1) 0 5 2 6-14 iul.
115 Paris meci amical Franţa-România (m. 1) 1 1 0
116 Petropolis turneu interzonal xiv 3 9 5 23 iul. – 17 aug.
117 Poiana Braşov Balcaniada V (m. 1) 0 4 0 9-14 oct.
118 Manila turneu internaţional v-vi 6 6 3 16 oct. – 6 nov.
119 Bucureşti C. N. individual i-ii 6 13 0 15 nov. – 6 dec.
120 Bucureşti C. N. individual,  meci de baraj Gheorghiu-Ciocâltea 0 4 0 18-22 dec.
1974
121 Torremolinos turneu internaţional i-ii 6 7 0 5-19 ian.
122 Casablanca turneu internaţional i-iv 4 5 0 3-12 mar.
123 Las Vegas open iv-v 5 3 0 18-22 mar.
124 Lone Pine open 53 viii-x 4 1 2 24-30 mar.
125 Los Angeles turneu internaţional ii 3 8 0 6-19 apr.
126 Nisa Olimpiada XXI (m. 1) 5 13 0 6-30 iun.
127 Montilla-Moriles turneu internaţional {„torneo del vino”} iv-vi 0 9 0 20-31 aug.
128 Poreci Balcaniada VI (m. 1) 0 3 0 4-9 sep.
129 Manila turneu internaţional iv-v 5 7 2 5-24 oct.
1975
130 Orense turneu internaţional iv-v 6 8 1 16 ian. – 2 feb.
131 Lone Pine open 44 iii-viii 3 7 0 13-24 apr.
132 Cleveland turneu internaţional iv-vi 5 7 3 1-23 mai
133 Amsterdam turneu internaţional I.B.M. ix-xiii 1 12 2 7-26 iul.
134 Istres open 198 i 8 3 0 2-14 aug.
135 Teesside memorialul „Alexander” xi-xiii 0 12 2 1-18 sep.
136 Istanbul Balcaniada VII (m. 1) 0 4 0 11-17 oct.
137 Vrața turneu zonal i-ii 4 11 0 22 oct. –  14 nov.
1976
138 Crans Montana preliminarii C. E. echipe (m. 1) 1 3 0 12-16 ian.
139 Torremolinos turneu internaţional iii 3 10 0 6-19 feb.
140 Las Palmas turneu internaţional v-vii 4 10 1 3-24 apr.
141 Sinaia C. N. echipe, Şah Club I. T. B. (m. 1) 3 3 0 24 apr. – 4 mai
142 Manila turneu interzonal x-xiii 4 12 3 12 iun. – 12 iul.
143 Istres open 136 i 7 4 0 2-14 aug.
144 Soci memorialul „Cigorin” iv-vi 3 12 0 1-22 sep.
145 Bucureşti meci amical România-R.F.G. (m. 1) 0 2 0 2-4 oct.
146 Atena meci amical Grecia-România (m. 1) 2 0 0 5-6 oct.
147 Atena Balcaniada VIII (m. 1) 1 2 1 9-16 oct.
148 Timişoara C. N. individual ii 6 8 1 17 nov. – 7 dec.
1977
149 Orense turneu internaţional iii-iv 4 6 1 17-31 ian.
150 Torremolinos turneu internaţional iii-v 4 8 1 6-19 feb.
151 Le Havre turneu internaţional v 3 12 0 25 mar. – 11 apr.
152 Moscova C. E. echipe (m. 1) 1 5 1 13-24 apr.
153 Mangalia C. N. echipe, Şah Club I. T .B. (m. 1) 6 3 0 29 apr. – 9 mai
154 Netanya turneu internaţional i-iv 3 8 0 20 mai – 4 iun.
155 Leningrad turneu internaţional xiv-xvii 2 10 5 26 iun. – 20 iul.
156 Val Thorens open 119 ii-v 6 0 1 17-23 iul.
157 Evian turneu internaţional blitz {5 min.} iii 13 3 0 25 iul.
158 Albena Balcaniada IX (m. 1) 2 2 0 18-22 sep.
159 Bucureşti meci amical România-R. F. G. (m. 1) 0 2 0 2-4 oct.
160 Torremolinos meci amical Malaga-Şah Club I. T. B. {sistem Scheveningen} 9 1 0 13-23 nov.
161 Sibiu C. N. individual i 7 10 0 5-24 dec.
1978
162 Lone Pine open 68 xvii-xxx 2 6 1 2-12 apr.
163 Neptun C. N. echipe, Şah Club I. T .B. (m. 1) 5 4 0 13-23 apr.
164 Philadelphia world open 428 i-viii 6 3 0 30 iun. – 4 iul.
165 New York GHI International open 94 i 6 5 0 8 iul. – 18 iul.
166 Saratoga open „Paul Masson” 19 i-iii 3 1 0 22-23 iul.
167 Boras preliminarii C. E.  echipe (m. 1) 0 2 0 8-10 sep.
168 Băile Herculane Balcaniada X (m. 1) 3 1 0 3-8 oct.
169 Buenos Aires Olimpiada XXIII (m. 1) 5 9 0 25 oct. – 12 nov.
170 Buenos Aires turneu internaţional „Clarin” v-vi 3 10 0 14 nov. – 1 dec.
1979
171 Varşovia turneu zonal (preliminarii şi finala) iii 3 12 1 6-30 ian.
172 Sao Paulo turneu internaţional iii-v 3 10 0 10-24 feb.
173 Lone Pine open 73 i-iv 4 5 0 25 mar. – 4 apr.
174 Băile Herculane C. N. echipe, Şah Club I. T .B. (m. 1) 6 3 0 8-18 mai
175 Philadelphia world open i-vii 6 4 0 30 iun. – 4 iul.
176 Philadelphia international open i 6 4 0 9 iul. – 18 iul.
177 Chicago U. S. open i 9 3 0 29 iul. – 11 aug.
178 Riga turneu interzonal v-vi 7 7 3 5 sep. – 10 oct.
179 Novi Sad turneu internaţional i 7 6 0 13-30 oct.
180 Bensheim meci amical R. F. G. – România (m. 1) 1 1 0 3-4 nov.
181 Buenos Aires turneu internaţional „Clarin” vi-vii 3 9 1 26 nov. – 15 dec.
182 Esquel open ii 4 4 1
1980
183 San Jose Mirassou LeBaron open 205 ii-viii 4 3 0 5-9 mar.
184 Lone Pine open 43 iii-vii 5 2 2 16-26 mar.
185 San Jose open 128 i 5 0 0 29-30 mar.
186 Londra turneu internaţional “Phillips & Drew” vi-viii 4 6 3 10-25 apr.
187 Philadelphia world open 853 i-v 7 1 1 2-9 iul.
188 Saratoga open „Paul Masson” i-v 3 1 0 19-20 iul.
189 Atlanta U. S. open 470 i-ii 8 4 0 3-15 aug.
190 Londra Lloyd’s Bank open 102 i-iii 7 0 2 20-28 aug.
191 Malaga meci amical Malaga-Șah Club I. T. B. {sistem Scheveningen} 4 2 0 8-13 sep.
192 Platja d’Aro meci amical Catalonia-Șah Club I. T. B. (m. 1) 1 1 0 16-17 sep.
193 Istanbul Balcaniada XII (m.1) 2 3 0 1-9 oct.
194 Baden bei Wien turneu internaţional ix 2 11 2 27 oct. – 16 nov.
195 Malta Olimpiada XXIV (m. 1) 3 7 2 20 nov. – 6 dec.
1981
196 Wijk aan Zee turneu internaţional vi-viii 2 8 2 16 ian. – 1 feb.
197 Moscova turneu internaţional {turneul „stelelor”} v-vi 1 12 0 4-24 apr.
198 Baden-Baden turneu internaţional iv-vii 5 6 2 8-23 iul.
199 Palo Alto open 120 i-v 8 4 0 2-14 aug.
200 Londra Lloyd’s Bank open 112 iv-vii 4 5 0 25 aug. – 2 sep.
201 Atena Balcaniada XIII (m. 1) 2 2 0 22-28 sep.
202 Bucureşti C. N. individual iii 4 11 0 11-27 nov.
1982
203 Băile Herculane turneu zonal iv-vii 6 12 3 9 ian. – 5 feb.
204 Solo/Denpasar turneu internaţional ix 6 17 2 8 feb. – 11 mar.
205 Budapesta meci-turneu de baraj {Pinter, Lukacs, Sznapik} i-ii 2 3 1 27 mar. – 3 apr.
206 Eforie Nord C. N. echipe, Şah Club I. T .B. (m. 1) 1 8 0 12-21 apr.
207 Bagneux turneu internaţional i 4 9 0 3-18 iul.
208 Biel turneu internaţional i-ii 4 7 0 18-31 iul.
209 Badalona open 194 i 7 3 0 4-14 aug.
210 Moscova turneu interzonal xi-xii 1 8 4 7-25 sep.
211 Novi Sad turneu internaţional x 1 10 2 8-23 oct.
212 Lucerna Olimpiada XXV (m. 1) 3 5 4 30 oct. – 15 nov.
213 Bucureşti C. N. individual iii 5 9 1 12-27 dec.
1983
214 Lugano open 170 ii-v 5 4 0 4-13 mar.
215 Roma turneu internaţional „Banco di Roma” iii-iv 2 7 0 19-28 mar.
216 Eforie Nord C. N. echipe, Şah Club I. T .B. (m. 1) 1 4 0 18-27 apr.
217 Berlinul occidental open 280 xi-xxix 4 5 0 26 iun. – 3 iul.
218 Bagneux turneu internaţional i-ii 4 7 0 2-17 iul.
219 Biel turneu internaţional iv-vi 3 7 1 17-30 iul.
220 Baden-Baden open i 6 3 0 12-20 aug.
221 Ostende open 140 ii-v 5 4 0 7-25 sep.
222 Băile Herculane Balcaniada XV (m. 2) 2 2 0 2-7 oct.
223 Zinnowitz meci amical R. D. G. – România {sistem Scheveningen} 0 4 0 14-18 oct.
224 Bad Griesbach open 44 i-ii 7 1 1
225 Bucureşti C. N. individual ii-iii 4 11 0 6-22 dec.
226 Zürich Weihnachts open 102 =xv 3 3 1 26-30 dec.
1984
227 Lugano open 196 ii-v 5 4 0 2-11 mar.
228 Berlinul occidental turneu internaţional i 4 5 0 15-23 mar.
229 Berlinul occidental turneu internaţional şah rapid {60 min.} i 6 1 0 25 mar.
230 Eforie Nord C. N. echipe, Şah Club I. T .B. (m. 1) 1 4 0 12-21 apr.
231 New York* open {I} 175 3 4 1 19-22 apr.
232 New York open {II} 66 vii-xi 3 6 0 24 apr. – 4 mai
233 Eforie Nord meci amical România-R. D. G. {sistem Scheveningen} 0 2 2 12-16 mai
234 Oberwart open 168 xv-xxxi 4 4 1 7-15 iul.
235 Hamburg open 106 iv-x 5 5 1 19-29 iul.
236 Berlinul occidental open 432 xviii-xxxi 5 3 1 18-26 aug.
237 Hanovra* open Mephisto {I} i 1
238 Zürich open jubiliar 22 ii-vi 2 7 0 7-16 sep.
239 Skopje Balcaniada XVI (m. 1) 0 4 1 5 -11 oct.
240 Salonic Olimpiada XXVI (m. 2) 5 8 1 18 nov. – 5. dec.
241 Frankfurt open Mephisto {II} 66 i-iv 4 2 0
242 Zürich Weihnachts open 96 iii-viii 4 3 0 26-30 dec
1985
243 Praga turneu zonal vi-vii 3 12 2 1-24 feb.
244 New York open 125 vii-xii 4 5 0 30 mar. – 7 apr.
245 München open Mephisto {III} {câştigător al Marelui Premiu „Mephisto”} iii 4 2 0 26-28 apr.
246 Eforie Nord C. N. echipe, Şah Club I. T. B. (m. 1) 1 6 0 29 mai – 10 iun.
247 München open şah rapid 68 {30 min.} i 11 0 0 15-16 iun.
248 Biel open {I} 92 i-iii 5 4 0 1-9 iul.
249 Biel open {II} 136 iii-iv 5 6 0
250 Baden-Baden turneu internaţional v 4 7 2 28 iul. – 10 aug.
251 Berlinul occidental open 428 iii-xi 5 4 0
252 Bucureşti meci  Şah Club I. T. B. – S. V. Eindhoven, Cupa Campionilor Europeni (m. 1) 0 2 0 15-17 sep.
253 Ostende open 136 iii-xiii 4 5 0 21-29 sep.
254 Iraklion Balcaniada XVII (m. 1) 2 2 0 20-27 nov.
255 Chiasso open „Challenge di Mendrisio” 134 v-ix 4 3 0 31 oct. – 3 nov.
256 Lucerna C. M. echipe (m. 2) 0 7 2 15-28 nov.
257 Timişoara C. N. individual open 26 iv 2 9 0 11-24 dec.
1986
258 Viena open I.B.M. 48 iii-ix 4 4 1 6-16 ian.
259 Reykjavik open 74 ii-viii 4 7 0 11-23 feb.
260 Lugano open 250 ix-xx 4 5 0 28 feb. – 9 mar.
261 New York open 94 vii-xvi 4 6 1 29 mar. – 7 apr.
262 Buziaş C. N. echipe, Şah Club I. T. B. (m. 1) 4 7 0 27 apr. – 8 mai
263 Hamburg open Mephisto {I} i 4 2 0
264 Remscheid* open Mephisto {II}
265 Hamm open Mephisto 66 {III}, {câştigător al Marelui Premiu “Mephisto”} i 5 1 0
266 Amsterdam O. H. R. A. open 32 vii-xiii 1 8 0 21 iul. – 1 aug.
267 Berlinul occidental open 466 ix-xxii 4 5 0
268 Ostende open 160 ii-viii 7 1 1 20-28 sep.
269 Dubai Olimpiada XXVII (m. 2) 3 9 0 14 nov. – 2 dec.
270 Zürich Weihnachts open 98 iv-vii 4 3 0 26-30 dec.
1987
271 Varşovia turneu zonal v-viii 0 11 0 5-19 feb.
272 New York open 92 xiv-xiv 4 5 2 7-20 apr.
273 Timişoara turneul internaţional al României XXVI i-iv 3 12 0 6-22 mai
274 Altensteig turneu internaţional iv-v 3 7 1
275 Baden-Baden open 248 iv-xi 5 4 0
276 Ostende open vii-xiii 4 5 0 19-27 sep.
277 Graz open 166 viii-xiv 4 5 0 17-24 oct.
278 Chiasso open „Challenge di Mendrisio”  128 i-iv 5 3 0
279 Predeal C. N. individual i 5 11 0 15 nov. – 2 dec.
280 Zürich Weihnachts open iv-vii 4 3 0 26-30 dec.
1988
281 Solothurn* turneu şah rapid 1
282 Berna open 114 ix-xviii 3 6 0
283 Bad Wörishofen open 235 =xx 4 4 1
284 New York open 90 x-xviii 3 5 1 21-30 mar.
285 Predeal C. N. echipe, Şah Club I. T. B. (m. 1) 2 8 0 11-22 apr.
286 Eforie Nord turneul internaţional al României XXVII vii-viii 0 12 0
287 Gijon C. E. şah rapid, open 109 {30 min.} lxvi-lxxvii 3 6 4 31 mai – 4 iun.
288 Biel open 154 ix-xiv 4 7 0 17-30 iul.
289 Berlinul occidental open 250 i-xi 5 4 0 6-14 aug.
290 Ostende open 140 ii-v 5 4 0 17-25 sep.
291 Badenweiler open 120 i-ii 6 3 0 24-30 oct.
292 Salonic Olimpiada XXVIII (m. 1) 3 7 3 12-31 nov.
1989
293 Berna open 118 v-ix 4 5 0
294 Lugano open 184 iii-xv 5 3 1 3-12 mar.
295 New York open 91 xxiv-xliv 2 6 1 19-28 mar.
296 Moscova open Cupa Mondială G. M. A. 128 lxxvi-xciv 2 4 3 16-25 mai
297 Lenk open 46 iv-vii 3 4 0 4-10 iun.
298 Biel open 172 viii-xvii 4 7 0
299 Berlinul occidental open 470 ix 4 5 0
300 Bucureşti meci Şah Club I. T .B. – M. T. K. Budapesta, Cupa Campionilor Europeni (m. 1) 0 2 0
301 Ostende open 163 vii-xv 4 5 0 16-24 sep.
302 Eforie Nord C. N. echipe, Şah Club I. T .B. (m. 1) 1 4 0
303 Chiasso open „Challenge di Mendrisio” iii-xii 5 4 0 28 oct. – 1 nov.
304 Haifa C. E. echipe (m. 1) 0 9 0 23 nov. – 3 dec.
305 Palma de Mallorca open Cupa Mondială G. M. A. 184 xlviii-lxxiii 3 4 2 6-15 dec.
1990
306 Berna open 180 iii-viii 5 4 0
307 Suhr turneu internaţional iv-v 1 8 0 23 feb. – 3 mar.
308 Kusadasi open 113 xvii-xxvii 3 5 1 12-23 apr.
309 Lenk open 63 i 6 3 0 16-24 iun.
310 Biel open 180 =xvii 4 6 1 20 iul. – 5 aug.
311 Berlinul occidental open 546 xxxi-l 3 6 0
312 Kavala Balcaniada XXI (m. 1) 0 4 2 4-12 oct.
313 Chiasso open 214 ii-viii 5 2 0
314 Novi Sad Olimpiada XXIX (m. 1) 3 8 1 16 nov. – 4 dec.
315 Aosta open 110 vi-xxiii 4 4 1
316 Zürich* Weihnachts open 3 1 1 26-30 dec.
317 Elveția* Team Cup 1989/90 {locul 1 cu Schwarz-Weiss Bern} 1
1991
318 Geneva open 64 xiii-xix 2 7 0 19-27 ian.
319 Berna open 164 iii-ix 5 4 0
320 Suhr turneu internaţional iii-iv 3 6 0 2-10 mar.
321 Bad Ragaz open 124 i-vi 5 4 0 29 mar. – 6 apr.
322 Schellenberg* open 193 3 1 1 3-11 mai
323 Lenk open 59 ii-iii 4 5 0 13-21 iun.
324 Chiasso open {I} Bundesturnier 76 i 5 4 0 8-20 iul.
325 Biel open iii-ix 7 2 2 24 iul. – 2 aug.
326 San Bernardino Brocco open xiii-xxi 2 7 0 16-24 sep.
327 Chiasso open {II}  266 ii-vi 5 2 0 31 oct. – 3 nov.
328 Zürich Weihnachts open vi-xv 3 4 0 26-30 dec.
329 Elveţia* Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 3
1992
330 Elveţia Team Cup 1991/92 {locul 1 cu Schwarz-Weiss Bern} 3 0 0 5, 12 ian., 9 feb.
331 Geneva open 66 vi-x 3 6 0 19-26 ian.
332 Berna open 266 xiii-xxv 4 5 0 14-22 feb.
333 Suhr turneu internaţional iv-vi 1 8 0 29 feb. – 8 mar.
334 Bümpliz open 105 i 5 2 0 28-31 mai
335 Lenk open 49 ii-v 4 5 0 6-14 iun.
336 Leukerbad open Bundesturnier 130 xi-xxiv 3 6 0 9-17 iul.
337 Biel open 190 lvi-lxxix 2 8 1 20-31 iul.
338 Chiasso open 217 viii-xv 4 3 0 5-8 nov.
339 Debrecen C. E. echipe (m. 1) 1 4 2 20-30 nov.
340 Zürich Weihnachts open 97 xiv-xxiv 2 5 0 26-30 dec.
341 Elveţia Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 6 1 0
342 Elveţia Schweizerische Gruppen Meisterschaft 1 0 0
1993
343 Elveția Team Cup 1992/93 {locul 1 cu Schwarz-Weiss Bern} 2 2 0
344 Geneva open 59 xi-xx 3 5 1 23-31 ian.
345 Berna open 237 =xxiv 4 4 1 12-20 feb.
346 Bad Ragaz open 156 iii-vii 6 2 1 9-17 apr.
347 Lenk open 32 v-xii 2 7 0 29 mai – 4 iun.
348 Biel open 215 xxv-xxxiv 4 6 1 19-30 iul.
349 Martigny open 104 iii-viii 4 3 0 2-9 aug.
350 Tuşnad C. N. echipe, Astra Braşov-Electromagnetica Bucureşti (m. 1) 0 5 1 6-14 sep.
351 Elveţia Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 6 1 0
352 Elveţia Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 0 1 0
1994
353 Geneva open 56 =xix 2 6 1 22-30 ian.
354 Berna open 268 xi-xxviii 4 5 0 11-19 feb.
355 Lenk open 66 iii-vii 3 4 0 31.iii-4.iv
356 Biel open 162 xvii-xxviii 4 6 1 23 iul. – 5 aug.
357 Martigny open 78 iv-ix 5 3 1 8-17 aug.
358 Geneva open şah rapid 87 {30 min.} iii-viii 4 3 0
359 Elveţia* Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 3 1 0
1995
360 Geneva open 77 xxiii-xxxvi 2 6 1 21-29 ian.
361 Berna open 229 ix-xxiii 5 3 1 10-18 feb.
362 Lenk open 70 vii-xii 3 4 0
363 Neuchâtel open 188 xvi-xxxii 3 4 0 2-5 iun.
364 Biel open 172 xlix-lxxiii 2 8 1 21 iul. – 4 aug.
365 Martigny open 78 ii-vii 5 1 1 6-12 aug.
366 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 1 7 1
1996
367 Lenk open 86 iv-xiv 3 4 0
368 Biel open 84 xxiii 4 6 1 22 iul. – 2 aug.
369 Martigny open 68 ii-vi 4 3 0 4-10 aug.
370 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 2 4 2
1997
371 Lenk open 58 iii-x 3 4 0
372 Schaan open 130 i-v 5 4 0 2-10 mai
373 Biel open 158 xxxv-xliv 4 5 2 19 iul. – 2 aug.
374 Martigny open 103 =v 5 1 1 3-6 aug.
375 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 0 6 2
1998
376 Lenk open „Lenkerhof” 80 vi-xii 3 4 0
377 Schaan open 119 xi-xxii 3 6 0 15-23 mai
378 Biel open 59 xv 3 7 1 21-31 iul.
379 Martigny open 91 =ii 5 1 1 1-4 aug.
380 Mendrisio* open 4 3 0
381 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft {locul 1 cu Schachklub Bern} 3 5 1
382 Elveția Schweizerische Gruppen Meisterschaft 0 1 0
1999
383 Lugano open 80 v-xii 3 4 0 12-16 mar.
384 Lenk* open “Lenkerhof” 3 3 1 1-5 apr.
385 Crans Montana* open 4 1 2 7-12 apr.
386 Grächen* open Bundesturnier 3 4 0 8-16 iul.
387 Biel open 93 xviii-xxvii 3 7 1 19-30 iul.
388 Martigny open 115 i 5 2 0 31 iul. – 3 aug.
389 Zürich open “Hilton” 90 i 5 4 0 14-22 aug.
390 Lucerna open “Seeburg” 72 xiii-xviii 3 3 1 8-12 oct.
391 Mendrisio open 169 {câştigător al Swiss Chess Tour} i-ii 5 2 0 30 nov. – 2 dec.
392 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 1 8 0
2000
393 Lenk open “Lenkerhof” 88 {departajare +1 =3 -1} iii 4 5 1 20-24 apr.
394 Crans Montana open “Etrier” 52 {departajare +1 =0 -1} iii 4 2 1 28 apr. – 1 mai
395 Pfäffikon open Zurichsee “Plaza” 60 {departajare +1 =1 -1} iii 4 3 1 9-12 iun.
396 Fribourg open „Golden Tulip” 62 {departajare +2 =0 -0} i 5 2 0 7-11 iul.
397 Berna open 55 vi-x 3 6 0 5-13 iul.
398 Elveţia Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 0 3 0
399 Elveţia Schweizerische Gruppen Meisterschaft 2 1 0
400 Elveţia Team Cup 1999/2000 0 1 0
401 Elveţia Coupe du Léman 1 0 0
2001
402 Lenk open “Kreuz” 129 {departajare +1=2 -1} ii 5 3 1 12-16 apr.
403 Crans Montana open “Etrier” 51 v-x 3 4 0 19-22 apr.
404 Pfäffikon open Bundesturnier 102 xv-xxv 3 3 1 24-27 mai
405 Berna open “Ambassador” 52 ix-xvi 3 5 1 4-12 aug.
406 Bellinzona* open memorial „Geisseler” şah rapid {15 min.} ii
407 Lugano open 54 ii-iv 3 2 0 2-4 nov.
408 Elveţia Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 0 9 0
409 Elveţia Schweizerische Gruppen Meisterschaft 0 1 0
2002
410 Lenk open “Kreuz” 100 xvi-xxviii 3 3 1 17-21 apr.
411 Neuchâtel open 98 v-xviii 4 2 1 17-20 mai
412 Geneva open Saint Jean 37 ii-iii 5 4 0 18-26 aug.
413 Winterthur open 80 ix-xvii 4 4 1 11-19 oct.
414 Winterthur open şah rapid 32 {15 min.} iii-vii 3 6 0 20 oct.
415 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 0 7 2
416 Elveția Schweizerische Gruppen Meisterschaft 0 3 0
2003
417 Lenk open “Kreuz” 118 iii-viii 4 3 0 17-21 apr.
418 Olten open Bundesturnier 115 iii-ix 5 1 1 25 mai – 1 iun.
419 Neuchâtel open 84 vi-xiii 4 2 1 6-9 iun.
420 Lausanne turneu internaţional “Young Masters” iv-vi 1 7 1 17-22 sep.
421 Winterthur open 116 iii-ix 5 3 1 3-11 oct.
422 Winterthur open blitz 51 {5 min.} iv-v 7 1 3 10 oct.
423 Lucerna open  52 v 3 4 0 30 oct. – 2 nov.
424 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 2 1 0
425 Elveția Schweizerische Gruppen Meisterschaft 0 1 0
426 Elveția Team Cup 2002/2003 1 1 0
2004
427 Lenk open “Kreuz” 115 ix-xv 4 2 1 8-12 apr.
428 Yverdon open şah rapid 34 i 5 2 0 8 mai
429 Interlaken open Bundesturnier 93 xiv-xx 3 3 1 20-23 mai
430 Lausanne turneu internaţional “Maîtres vs. Espoirs” v 1 7 1 17-20 sep.
431 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 6 0 0
2005
432 Lenk open “Kreuz” 131 vi-x 4 3 0 24-28 apr.
433 Neuchâtel open 130 iv-viii 4 3 0 13-16 mai
434 Lausanne turneu internaţional “Young Masters” v-vi 0 9 0 14-19 sep.
435 Lucerna open 139 ix-xix 3 4 0 29 oct. – 1 nov.
436 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 4 3 0
2006
437 Lausanne turneu internaţional “Young Masters” ix-x 0 6 3 13-18 sep.
438 Elveţia Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 2 7 0
439 Elveţia Coupe du Léman 1 3 0
2007
440 Lausanne open “Young Masters” 87 ii-vi 4 3 0 14-17 sep.
441 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 2 7 0
442 Elveția Coupe du Léman 0 3 0
2008
443 Lausanne open “Young Masters”  95 ix-xvi 3 4 0 19-22 sep.
444 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 5 4 0
445 Elveția Team Cup 2007/2008 1 0 0
446 Elveția Coupe du Léman 0 1 0
2009
447 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 0 7 1
448 Elveția Coupe du Léman 1 0 0
2010
449 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 2 3 0
2012
450 Lausanne open “Young Masters” 89 iv-xvi 3 4 0 14-17 sep.
451 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 1 5 0
2013
452 Lausanne open “Young Masters” 90 xv-xxii 2 5 0 13-16 sep.
453 Elveția Schweizerische Mannschaft Meisterschaft 2 6 0

Notă: pentru turneele marcate cu asterisc informaţiile (numărul de partide, rezultatul lor, locul ocupat) sunt incomplete.

Distribuiți acest articol: